מה לעשות אם יצא לי ערך סוכר גבוה אחרי ארוחה עם סוכרת הריון?

ערך סוכר גבוה אחרי ארוחה הוא ערך מעל הערכים הבאים:

 • שעה מתחילת הארוחה – מעל  130 או 140
 • שעתיים מתחילת הארוחה –  מעל 120

  *כדי לדעת מתי את צריכה למדוד ומהם ערכי היעד שלך, יש להתייעץ עם הצוות המטפל.

קבלת ערך גבוה אחרי ארוחה יכול להיות מלחיץ מאוד. לפני שאת נכנסת לסטרס (אל תשכחי שגם לחץ עלול לעלות את רמות הסוכר), הנה 5 דברים שחשוב שתדעי על רמות סוכר גבוהות אחרי ארוחה. 

 

1. ביצוע בדיקה נכונה.

וודאי שעשית את בדיקת הסוכר באופן הנכון. לפני כל בדיקה חשוב לשטוף ידיים עם מים וסבון, לא להשתמש באלכוג'ל ולהמנע ממגע במשטחים או חפצים אחרי ששטפת את הידיים.
חשוב לשטוף את הידיים היטב עם מים אחרי הסבון ולבצע את הבדיקה מיד אחרי שטיפה וייבוש של הידיים.
הסיבה לכך היא שיש הרבה סבונים המכילים רכיבים שיכולים להשפיע על תוצאות הסוכר בגלוקומטר, לכן חשוב לא רק לשטוף את הידיים, אלא לוודא ששטיפת הסבון מהידיים עם מים התבצעה היטב.
במידה ואת בטוחה שעשית את הבדיקה כמו שצריך, עברי לסעיפים הבאים.

 

2. תתעדי את תוצאות הבדיקה והרכב הארוחה.

כתבי בדף ניטור הסוכר שלך את ערך הסוכר שיצא וכתבי בפירוט את תוכן הארוחה כולל כמויות ושעת אכילה, זה יאפשר לך ולצוות המטפל ללמוד מהמקרה ולדעת איך להמנע מהקפיצה בערכי הסוכר בפעם הבאה. 

 

3. שתי מים.

מים יכולים לעזור לדלל מעט את ערכי הסוכר בדם ולאזן את הערכים באותו הרגע.

 

4. צאי לפעילות.

במידה ולא קיבלת הנחיה להמנע מפעילות, האסטרטגיה הטובה ביותר להורדה מידית של רמות הסוכר היא ביצוע פעילות גופנית קלה כמו – הליכה קלה של כ20 דקות או עליה במדרגות. את לא צריכה לשים בגדי ספורט ולצאת לאימון! הכוונה היא להיות פעילה בסביבה שבה את נמצאת, בעבודה או בבית. ההיגיון שעומד מאחורי ההנחיה הזאת היא שבזמן פעילות, השרירים בגוף משתמשים בסוכר הזמין שנמצא בדם ויכולים להוריד את רמות הסוכר באופן מידי.

 

5. למה בכלל רמות הסוכר שלי גבוהות אחרי ארוחה?

 • הרכב הארוחה: לרוב, הבעיה נעוצה בהרכב הארוחה. ייתכן וכמות הפחמימה הייתה גבוהה מידי, לרוב עקב ספירת פחמימות לא נכונה. אופציה נוספת היא שסוג הפחמימה אינו מתאים לך. היום ידוע שלכל אדם יש תגובת סוכר שונה למאכלים. לדוגמא, ייתכן ולך 5 כפות אורז, שהיא מנת פחמימה מתאימה לסוכרת הריון, תקפיץ את הערכים מעל היעד ולאישה אחרת אותו תבשיל אורז, באותה הכמות בדויק, יביא לערכי סוכר נמוכים ומאוזנים. לכן, בסוכרת הריון ההתאמה האישית היא מאוד חשובה.
 • תזמון הארוחה: ייתכן ואכלת מאכל עם פחמימה בצמוד לארוחה (פחות משעתיים), אך לא לקחת אותו בחשבון בחישוב הפחמימות בארוחה. לדוגמא: אם בשעה 12:30 אכלת תפוח, בשעה 13:00 אכלת ארוחת צהריים עם פחמימות ובשעה 14:00 מדדת את הסוכר, רמת הסוכר שתימדד בשעה 14:00 לוקחת בחשבון את הפחמימות שאכלת בצהריים + את התפוח. לכן, חשוב לשמור על מרווח זמנים בין ארוחות. כלל אצבע למרווח זמנים תקין בסוכרת הריון בין ארוחות הוא 3 שעות.
 • לחץ: מתח וחרדה משחררים הורמונים אשר מעלים את רמות הסוכר בדם.
 • מחלה: כדי להתמודד עם מחלה, הגוף מייצר גלוקוז נוסף ומשחרר אותו לזרם הדם. בסוכרת הריונית יש בעיה לעבד את עודף הגלוקוז הזה. במידה ואת חשה ברע מכל סיבה, יש ליצור קשר עם הצוות המטפל ולקבל הנחיות לאיזון הסוכר גם בזמן המחלה.
 • התייבשות: חוסר שתיית מים מספקת עלולה להעלות את רמות הסוכר בדם, הקפידי לשתות לפחות 2.5 ליטר מים ביום. 

 

שורה תחתונה

 • איזון אחרי ארוחות בסוכרת הריון מוגדר כאשר 80% מהקריאות נמצאות מתחת לערכי היעד.
 • במידה וערכי הסוכר שלך ממשיכים להיות לא מאוזנים אחרי ארוחות, חשוב מאוד ליצור קשר עם הצוות המטפל ולפגוש דיאטנית סוכרת הריון בהקדם. 
 • לרוב, ערכי הסוכר בצום גבוהים אחרי ארוחות עקב כמות או סוג פחמימות לא מתאים. כדי לקבל הדרכה על כמות וסוג פחמימות המתאים לך, דיאטנית סוכרת הריון יכולה לעזור לך עם זה.
 • הדרך לטפל בערכי סוכר גבוהים ב"זמן אמת" הם על ידי שתיית מים ופעילות.
 • במידה וערכי הסוכר לא יורדים לאורך זמן (גם אחרי שעתיים ושלוש) – יש ליצור קשר עם מוקד אחיות לקבלת הנחיות על טיפול.

לקוחה? בואי נתחבר

אז איך אני יכולה לעזור?

אני רוצה
מה לעשות אם יצא לי ערך סוכר גבוה אחרי ארוחה עם סוכרת הריון?!

אני רוצה
מה לעשות אם יצא לי ערך סוכר גבוה אחרי ארוחה עם סוכרת הריון?!

אני רוצה
מה לעשות אם יצא לי ערך סוכר גבוה אחרי ארוחה עם סוכרת הריון?!

אני רוצה
מה לעשות אם יצא לי ערך סוכר גבוה אחרי ארוחה עם סוכרת הריון?!